Пятница, 09.06.2023, 18:55
Вітаю Вас Гость | RSS

ЛІЦЕЙ №47 "АЛЬТЕРНАТИВА" ПОЛТАВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

Із 01.09.2022 року освітній процес у нашому навчальному закладі буде організовано із застосуванням технологій дистанційного навчання та змішаного навчання

Меню сайту
Бібліотека
Гаряча лінія
Куди піти вчитися?
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0


Перша медична допомога

Опік у дитини: що робити, допомога, лікування 

       

          Своєчасне грамотне надання першої медичної допомоги при опіку дуже важливо як для дорослих, так і для дітей. Плакати в поліклініках буквально рясніють про дитячий травматизм. У кожному п’ятому випадку мова йде про опіку, так, що це досить поширене явище і саме про нього ми сьогодні поговоримо, стосовно надання допомоги маленькому пацієнту при опіку.

Класифікація опіків

Опіки прийнято підрозділяти на кілька основних типів:

 • Термічні опіки, що виникають при контактуванні шкіри з окропом, розплавленим маслом або жиром, відкритим полум’ям, розпеченим металом. Відносяться до розряду найбільш поширених, але не найбільш простих.
 • Хімічні — опіки, що виникають від впливу хімікатів (лугів, кислот). В побуті практично не зустрічаються, особливо якщо говорити про дитину, якій і ніде особливо контактувати з кислотою або лугом.
 • Електричні — опіки, причиною яких є електричний струм. Найпоширенішою причиною, по якій їх отримують діти, є контакт з несправними електричними приладами, або їх неправильна експлуатація.
 • Променеві опіки, поява яких пов’язана з впливом сонячних променів, тут причина криється в неуважність батьків, які дозволили дитині тривалий час перебувати під впливом сонячних променів.

Ступеня тяжкості опіків

Крім цього, опіки поділяються за ступенем тяжкості, що пов’язано з глибиною ураження шкіри:

 • Опік I ступеня — пошкодження поверхневого шару шкіри, тобто, епідермісу. Місце опіку червоніє, відрізняється хворобливістю, появою набряку і відчуття печіння.

  Проходять самостійно через 2 дні. Пошкоджені клітини через певний час злущуються, проходячи зі здоровоїОпік у дитини: що робити, допомога, лікування та фотошкіри безслідно. Це найпростіша ступінь опіку, що не вимагає навіть звернення за медичною допомогою.

  Опік II ступеня — спостерігається поява пухирців. Вони утворюються швидко і відразу ж заповнюються рідиною. Утворення нових бульбашок можливе протягом деякого часу, а також збільшення розмірів старих.

  Верхній шар шкіри (епідерміс) гине повністю. Процес загоєння і відновлення затягується на кілька днів. Сліди від опіків можуть зберігатися до декількох місяців. Щоб уникнути інфекції потрібно ретельно контролювати чистоту ураженого місця.

 • Опік III ступеня — глибоке, дуже болюче, ураження шкіри. Якщо мав місце тривалий контакт з маслом або гарячою рідиною, відбувається утворення бульбашок великого розміру з товстою оболонкою, де рідкий вміст має домішка крові. При контакті з гарячими сухими предметами або полум’ям на поверхні відбувається утворення товстої кірки.

Дана класифікація, в основному, застосовується для термічних опіків. Якщо опік був викликаний інший причиною, то симптоми будуть відрізнятися.

Хімічний опік

     При отриманні хімічного опіку важливий вид речовини, яким було викликано пошкодження (луги, кислоти, негашене вапно, солі важких металів), ступінь концентрації і час впливу.

       Хімічні опіки за ступенем тяжкості схожі з термічними, але бульбашки утворюються набагато рідше.

Кислотні та електричні опіки

   При отриманні кислотних опіків III-IV відбувається утворення сухого щільного струпа. Відбувається коагуляція білків, уповільнююча проникнення кислоти в шкірні шари, розташовані більш глибоко.

    При отриманні лужних опіків струп буде пухким і м’яким. Жири омыляются лугом, відбувається розчинення білків і з легкістю проникнення вглиб.

   Якщо рідина при хімічному опіку була випадково випитий, може виникнути отруєння. Заживання хімічних опіків відбувається довше порівняно з термічними, в результаті чого залишаються глибокі рубці.

    Електричні опіки виникають в процесі перетворення електричної енергії в теплову. Найважливішою причиною стає порушення правил експлуатації з технікою безпеки при використанні побутових приладів.

    Опіки від електрики обов’язково глибокі, а ступінь ураження безпосередньо пов’язана з величиною напруги і силою струму. Висока напруга призводить до обширних опіків. Значна сила струму призводить до судом і спазмів, коли у потерпілого не виходить відпустити джерело струму самостійно, покликавши на допомогу.

    Величезну увагу слід приділяти місцем, входу–виходу електричного струму. Найбільш згубним для організму є струм, який пройшов через серце і головний мозок.

   Променеві опіки, отримані в побуті, вкрай рідкісні. Різновидом променевого є сонячний опік. Причиною виникнення є вплив УФ-променів. Це означає, що отримати такий опік можна навіть при купанні взимку або під водою.

Перша допомога при термічному опіку

Опіки I ступеня

 • Джерело опіку слід видалити якомога швидше.
 • Облиту окропом одяг слід розрізати, розірвати або зняти. Якщо одяг загорілося, слід гасити водою або щільною тканиною, але, ні в якому разі, не голими руками.
 • Залишки одягу, що прилипли до шкіри, видаляти не слід, оскільки так місце опіку пошкодиться ще більше.
 • Кільця, годинники, браслети здатні перешкодити вільному циркуляції рідини та крові в тканинах, тому їх треба зняти.
 • Уражену ділянку необхідно охолодити в холодній воді, прикласти пакет з льодом, або направити холодне повітря.
 • Обпечене місце не змащується!
 • Препарати для знечулення приймаються строго по інструкції.

Глибокі опіки

 • Джерело ураження повинен бути негайно видалено.
 • Одяг з ураженої ділянки буде правильніше зняти.
 • Самостійно не очищати рану, бульбашки, в тому числі, напружені, не розкривати.
 • На місце опіку треба накласти чисту тканину або суху стерильну серветку, нічим не змащувати її.
 • Знеболювальне дається згідно інструкції.
 • Обов’язково викликати швидку допомогу чи лікаря.

    Якщо поверхня опіку невелика, рекомендується амбулаторне лікування, на нашому сайті є чудовий матеріал про те, чим вилікувати опік в домашніх умовах. Для лікування опіків 2-3 ступеня у дітей краще всього застосовувати закритий спосіб, тобто, накладення щоденної стерильної пов’язки на основі мазі.

   Опіки I ступеня не слід-чим обробляти. Якщо опік відноситься до II ступеня, то слід накласти мазеві пов’язки на основі пантенола, календули або шавлії. При самостійному розтині бульбашок лікарем призначаються мазі з антибіотиками.

Накладываемая на опік пов’язка повинна містити кілька шарів марлі або бинта. Заклеювати місце опіку пластиром вкрай не рекомендується, оскільки шкіра повинна дихати.

Перша допомога при хімічному опіку

 • Джерело пошкодження ліквідується.
 • Якщо одяг просякнута хімічною речовиною, яке призвело до опіку, то ділянка її в цьому місці слід зняти.
 • Місце ураження омивається в проточній воді. Це тривалий процес, який займає від 1 години і більше.

  Негашене вапно, концентровану сірчану кислоту спробувати видалити спочатку сухим шляхом, так як при контакті з водою вОпік у дитини: що робити, допомога, лікування та фотоході реакції виділяється багато тепла. більш детально інформація представлена у статті — Хімічний опік шкіри: лікування.

Вважається, що для нейтралізації лугу при опіках нею застосовується оцтова, лимонна або інша кислота, а кислота гаситься лугом. Однак лікарі не рекомендують цього.

  Знеболювальне приймається згідно інструкції.

 • Місце опіку накривається стерильною серветкою або чистою тканиною, після чого йде звернення до лікаря.

Виклик блювоти при опіках ротової порожнини, шлунка, стравоходу заборонений. Будь-які ліки повинні бути у вигляді таблеток (ін’єкції, свічки). Не варто затягувати з викликом лікаря.

Перша допомога при ураженнях електричним струмом

 • Джерело струму обов’язково відключити. Поки струм не відключений, не можна доторкатися до потерпілого.
 • Потерпілого потрібно відсунути, відвести, відтягнути від проводу за допомогою сухої палиці, предмета їх пластмаси і гуми, щільною, складеної в декілька шарів, такни. При проводі, який був затиснутий у руці, потрібно його різко вирвати.
 • При втраті свідомості постраждалим, потрібно перевірити ритм серця і подих.
 • Обов’язково викликати швидку.
 • Поки не прибула швидка, потерпілого укладають, спостерігаючи за диханням і пульсом. Якщо потрібно, проводять реанімаційні заходи (непрямий масаж серця, штучне дихання).
 • Місце опіку звільняється від опіку і накривається стерильною серветкою або чистою тканиною.

Перша допомога при сонячному опіку

 • Постраждалого негайно відводять в тінь або просто прохолодне місце.
 • Ізолювати уражену ділянку шкіри, прикривши його одягом.
 • Якщо опіки незначні, то відразу до них прикладають прохолодний компрес.
 • Пиття повинне бути рясним.
 • Щоб регенерація шкіри відбувалася швидше, при свербінні і набряках потрібно змастити обпалені ділянки антигістамінним препаратом, або заснованому на пантеноле.
 • Якщо є великі опіки 2-го ступеня або, розташовані на обличчі, без допомоги лікаря не обійтися.

Для появи опіків у дітей досить мінімального контакту з тим, що його викликало. Самолікування народними засобами неприпустимо, тому краще відразу звернутися до лікаря або хірурга, можна в травмпункт. Дитина, що отримав опіками, повинен розташовуватися під пильним наглядом.

   При незначній площі опіку можна обійтися і без лікарської допомоги, важливо тільки знати, як проходить лікування опіку з пухирем. Головне, не забувати міняти пов’язки регулярно і спостерігати за бульбашками. При появі гною і почервонінні шкіри можна говорити про запальний процес, що вимагає невідкладної допомоги фахівця.

     Якщо площа опіків досить обширна, потрібно викликати швидку допомогу, звернутися в найближчий травмпункт, або хірургічне відділення.

 Профілактика опіків у дітей

    Відповідальність за безпеку дітей, як вдома, так і під час дозвілля, цілком і повністю лежить на батьках. Жодних ємностей з окропом і гарячою рідиною на краю стола або плити. Температура їжі, призначеної для дитини, не повинна бути занадто високою.

   Бажано, щоб дитина не знаходився на кухні в період готування, торкатися до гарячого чайника або духовці, грати в активні ігри.

    Сірники, легкозаймисті рідини, запальнички і хімічні препарати повинні бути заховані в недоступному місці. Навіть дорослий повинен діставати все це звідти насилу. Головне — не особистий комфорт, а перш за все, здоров’я і безпека дитини.

    В розетках мають бути встановлені заглушки. Дитина не повинна торкатися їх і грати з ними, а також залишатися в кімнаті наодинці з електричними приладами.

   До певного моменту у дітей повністю відсутній страх і переважає цікавість. Тому заборона грати з небезпечними речами повинен повторюватися неодноразово до досягнення потрібного ефекту.

   Але якщо біда не минула малюка — ніякої метушні і паніки. Крім надання допомоги, потрібно заспокоїти малюка, адже він і так наляканий. Нехай малюк почує, про те, що все буде добре, неодмінно похваліть його за мужність і стійкість до болю.

    Будь-яку біду простіше запобігти, аніж ліквідовувати її наслідки. І це подвійно справедливо, якщо мова йде про дитячі опіках.

Інформація з сайту (здоровий спосіб життя) - http://zsz.pp.ua

Сайт проекту
Календар
«  Июнь 2023  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Офіційний сайт
Педагогічна преса
Офіційний сайт
Вхід на сайт

Copyright MyCorp © 2023
Конструктор сайтов - uCoz